- Staroměstské nám. 1/4 Praha 1
Staroměstská radnice
Staroměstskou radnici lze bez nadsázky označit za hlavní symbol Pražského povstání. Již 5. května ji obsadili povstalci s dalšími budovami magistrátu, a stala se tak jedním z center protinacistického odboje.
Povstalci díky její poloze a věži mohli kontrolovat veškerý pohyb na Staroměstském náměstí a na přístupových cestách. Zároveň se nacházela na strategickém místě vzhledem k rozmístění sídel okupační správy. V rohovém domě před Týnem sídlil sekretariát NSDAP, a tak jakékoliv cesty k pražskému velitelství SS sídlícímu v budově Právnické fakulty vedly nutně přes Staroměstské náměstí. Nedaleko radnice v domě U Kamenného stolu sídlilo velitelství Alex, jedno z center vojenského odboje (dům U Kamenného stolu). Radnice však byla i snadným terčem pro ostřelování z domů před Týnem, z Pařížské ulice, Malého náměstí i z Letné, kde se nacházela těžká polní houfnice.
První rozsáhlejší útok na Staroměstskou radnici podnikli nacisté dne 6. května v odpoledních hodinách. Německý tank, situovaný v Pařížské ulici, zničil vrata radnice, ale vzápětí ho povstalci eliminovali pancéřovou pěstí. O den později provedli Němci, posíleni o pět obrněných vozidel a obrněnou pěchotu, další útok a během večera uskutečnili nálet, kterým zničili průčelí paláce Kinských. Mimoto nacisté přesunuli obrněné vozy a pěchotu, aby je v ranních hodinách 8. května zapojili do masivního útoku na Staroměstské náměstí.
Hlavním terčem se stala právě Staroměstská radnice. Těžkými boji byla zničena celá severní strana i s východním křídlem a gotický arkýř. Značně poškozený orloj se propadl a zůstal viset na zkroucené konstrukci. Téhož dne odpoledne se v důsledku požáru zřítila střecha věže a s ní i radniční zvon (Znovuzrození zvonu). Požár zanechal nevratné stopy i v síni primátorů a ve spisovně městského archivu. Mezitím na Staroměstské náměstí doputovala zpráva, že byl v 16 hodin podepsán protokol o provedení kapitulace německých jednotek v Praze a okolí, zastavení bojových akcí a odchodu většiny německých vojáků z Prahy západním směrem.
Rekonstrukce Staroměstské radnice, včetně kaple a orloje, proběhla v letech v letech 1945–1947.
Začátek požáru Staroměstské radnice po zásahu německými děly, 8. 5. 1945. Pohled na hořící radniční věž. Muzeum Prahy, autor Blesk Praha I.
Staroměstské náměstí s vyhořelou radnicí, v popředí zničený německý stíhač tanků Hetzer, po 9. květnu 1945. Muzeum Prahy, autor Václav Klíma.
Pohled na poškozenou Staroměstskou radnici z Celetné ulice, květen 1945. Muzeum Prahy, autor neznámý.
Poškozená Staroměstská radnice, pohled na arkýř, květen 1945. Muzeum Prahy, autor neznámý.
Poškozená Staroměstská radnice. Pohled přes trosky radnice, květen 1945. Muzeum Prahy, autor neznámý.

